What You Need To Know About Kajabi Pricing 2022

Affiliate disclosure: In full transparency – some of the links on our website are affiliate links, if you use them to make a purchase we will earn a commission at no additional cost for you (none whatsoever!).

Kajabi pricing is one of the most frequently asked questions.

The most beautiful websites, full-featured marketing tools, and award-winning customer service in the world can’t compare to the cost of their services. What is the price of Kajabi? Their interest is now piqued.

Rather than seeing Kajabi as an investment, these people focus on how much they spend. The purpose of this blog post is to explain how Kajabi can better serve you long term and how it can lower your training costs. 

Spending vs Investing

You may feel as if every dollar counts when you are spending. It is called grudge purchases when you have to buy something that you do not want to buy.

An unwilling purchase, such as insurance or buying a new mattress, is one that the customer considers necessary but does not want to make.

Grudge purchases should be made for the lowest amount possible. When we are trying to save money, we can make poor decisions.

The result is that you end up paying a lot more than you should when you choose a bargain online course platform that doesn’t fulfill its promise. 

As long as you make money from investments, however, how much you spend does not matter.

Would you still use Kajabi if it cost $1 million but returned $2 million? Of course, you would.

You need to stop thinking about spending and start thinking about investing when it comes to how much Kajabi or any business software costs.

Consider how much Kajabi might be worth to your business instead of how much it costs. Imagine how much a mobile-friendly, beautiful website you can create in just a few clicks without having to hire a designer would mean to your business.

Just imagine how much it would mean to you to never have to duct tape together 4-5 different systems in order to make sales.

Creating PayPal buttons or stitching websites together will no longer keep you up late at night. You might want to take a notepad and estimate how much you’re already paying for your website, email marketing, and course software. 

Consider the value of eliminating all of those headaches and having a system that works! You’d make much more money if your business didn’t have to concern itself with technology ever again, wouldn’t you? 

What Is The Cost of Kajabi?

As with wondering how to play a specific poker hand or chess position, the answer is – it depends.

Pricing for Kajabi is determined by two factors:

  1. Selecting a plan.
  2. Paying monthly or annually doesn’t matter.

These two factors affect how much Kajabi costs:

Kajabi Pricing

How Your Kajabi Plan Affects Kajabi Pricing:

Kajabi plans are divided into three categories:

  1. Basic. This plan is designed for beginners. The plan is perfect for those who are just starting their businesses or looking to create their first online course.
  2. Growth. If you already have a business but want to grow it quickly, they have a Growth Plan for you! A good email list and a few online courses aren’t quite what you want. This plan is right for you!
  3. Pro. If you already have a six-figure business and would like to take it to the next level, their Pro Plan is the perfect option.

If you pay month-to-month, the Kajabi basic plan is $149 per month and includes:

  • 3 Products
  • Unlimited Landing Pages
  • 3 Pipelines
  • 10,000 Contacts
  • Unlimited Marketing Emails
  • 1,000 Active Members
  • Assessments (Quizzes & Surveys)
  • 0% Transaction Fee
  • Kajabi University
  • 1 Website
  • Webinars & Events
  • 1 Admin User
  • Chat Support
  • Templates that are ready to use

For those just beginning to teach online, Kajabi’s Basic Plan is ideal for them. Starting from $0 to 6-figures is easy with our Basic Plan!

All for as little as $119 a month if you pay annually!

If you choose to pay monthly, Kajabi Growth Plan is $199 and provides:

  • 15 Products
  • 15 Pipelines
  • Landing pages are unlimited
  • 25,000 Contacts
  • Email marketing unlimited
  • 10,000 Active Members
  • 10 Admin Users
  • 1 Website
  • 0% Transaction Fee
  • Kajabi University
  • Affiliate Program
  • Events & Webinars
  • Assessments (Quizzes & Surveys)
  • Ready to Use Templates
  • Kajabi branding can be removed
  • 24/7 Chat Support
  • Automation

People who have already created and sold a few courses can use the Kajabi Growth Plan to scale! Kajabi Growth Plan is ideal for you if you are just starting out but growing an online course company that wants to manage it all under one roof, the Kajabi Growth Plan is perfect for you.

If you pay monthly, Kajabi Pro costs $399 each month and offers the following features:

  • 100 Products
  • Unlimited Landing Pages
  • 100,000 Contacts
  • 3 Websites
  • Kajabi University + Experts Academy
  • 100 Pipelines
  • 2,000,000 Marketing Emails
  • Ready to Use Templates
  • 20,000 Active Members
  • 25 Admin Users
  • Assessments (Quizzes & Surveys)
  • Webinars & Events
  • Kajabi branding can be removed
  • 0% Transaction Fee
  • 24/7 Chat Support
  • Affiliate Program
  • Automation
  • Theme Editor

It is designed for entrepreneurs who want to grow their businesses to 7-figures and beyond! Taking your business to the next level is easy with the Kajabi Pro Plan!

This is how Kajabi pricing is affected by the plan you choose. Now let’s look at how paying monthly versus annually impacts the cost of Kajabi.

Kajabi has everything you need for your online business. At your fingertips.

Kajabi Annual Discount:

Paying monthly for the Basic Plan, you will pay $149 each month or $1788 per year.

You can save over $350 if you pay annually, so you will only have to pay $1428 for an entire year! Kajabi is free for an entire year if you sell just 15 courses for $98 each.

A year-round growth plan costs $2388 over the course of a year or $199 per month. By paying for the entire year up front, you will save $480 and pay just $1908!

Kajabi Growth Plan is only $98 per sale, so you’ll only need to sell 20 courses to pay for a year.

The pro plan costs $399 per month on the monthly plan or $4788 for the annual plan. In contrast, the annual plan will cost you only $3828 – a savings of over $960!

In order to cover the annual cost of Kajabi Pro, you only need to sell 39 courses at $98 apiece!

Quick Links:

So, How Much Does Kajabi Cost?

With the annual discount, it can be as low as $119 per month, but with the Pro Plan, it can be as much as $399 per month.

Kajabi is committed to ensuring that everything they do is customized to our customers. Kajabi has been tailored to meet the exact needs of our customers, and they want their pricing to reflect that as well.

There is a plan for every business, no matter where they are located. A plan that meets your needs at a cost you can afford is their goal.

Our month-to-month basic plan is just $149 for those just getting started and on a tight budget.

With 25 products and a lush income, you could save thousands of dollars a year by switching over to Kajabi Pro Plan from Infusionsoft, Teachable, and Thrive themes.

Remember how we discussed the difference between investing and spending at the beginning of this post?

The investment in Kajabi is significant. A tailored investment can meet your business’s current needs. Upgrading your plan is simple as your company grows. They want their customers to grow too with them!

Kajabi considers their customers to be true partners. Listen to one of our customers and Kajabi Heroes, Bonnie Frank: “I’ve been with Kajabi since it started and everything that the Heroes had suggested is now part of the Kajabi platform.”

No matter where you are now in your business, Kajabi is the perfect solution! Kajabi offers a 14-day free trial, so you can try it today!

Aman Jha

Aman Jha is a digital marketing author, passionate writer, and consultant. He is a sucker for fine words and blogs about digital marketing and startups at maxzob.com.

Leave a Comment